Konope ako základ slovenského hospodárstva

Pestovanie konope na Slovensku má tradíciu siahajúcu niekoľko storočí do minulosti. Konope v USA bolo tak dôležité, že sa ocitlo na rube 10 dolárovej bankovke z roku 1914 s tým odôvodnením, že je to rastlina, ktorej USA môžu ďakovať svoju veľkosť. Ďalším zaujímavým faktom je, že US-dolárové bankovky sú tiež vyrobené z konopného papiera.

Vlastnosti rastliny

Je to dvojdomá jednoročná rastlina s priamou vysokou stonkou a s dlaňovito zloženými listami, s 5-7 ostro kopijovitými, na okrajoch pílkovitými lístkami a s vegetačným obdobím 50-165 dní v závislosti od odrody. Konope kvitne v letných mesiacoch a samčie rastliny odumierajú o niekoľko týždňov skôr ako samičie, ktoré odumierajú až po dozretí semien. Vo všeobecnosti platí, že samčie rastliny produkujú jemnejšie vlákna. Rastlina samotná je teplomilná a nenáročná na pôdu, ale náročná vodu v období rastu. Priemyselné konope má obsahovať menej ako 0,2% THC. Vo všeobecnosti platí, že konope zlepšuje vlastnosti pôdy a dá sa použiť vo fytoremediácii znečistených pôd.

Využiteľné časti technickej konope

Využiteľné sú koreň, stonka, lístie, kvety a semená, tieto sa spracúvajú buď celé, alebo na základné suroviny:

 • Stonka sa buď spracuje ako celok, alebo je zdrojom pazderia a vlákna.

 • Semená sa buď sa konzumujú celé ako potravina či krmivo, alebo sa spracujú na nápoje, potraviny a potravinové doplnky, či sa z nich lisuje olej.

 • Listy sa dajú spracovať ako podstielka pre zvieratá, alebo na lieky a kozmetiku.

 • Kvety sa dajú spracovať na lieky a kozmetiku.

 • Koreň sa dá spracovať na lieky.

Vskutku všestranná až zázračná rastlina je ideálnym vstupom pre mnohé odvetvia potravinárstva, priemyslu a iných odvetviach ekonomiky ako napr. výroba bateriek a superkondenzátorov.

Prečo je táto rastlina démonizovaná?

Oficiálne kvôli psychoaktívnym látkam zo skupiny THC, ktoré obsahujú v nejakej miere všetky odrody rastlín (tieto látky vo vysokých koncentráciách t.j. cca 20-30% obsahu sú v marihuane, ktorá pri dlhodobom užívaní spôsobuje vážne poškodenie centrálneho nervového systému) a neoficiálne kvôli látkam zo skupiny CBD, CBN, flavonoidy, terpény a ich glykozidy, ktoré sú zas biologicky aktívne látky s pre ľudský organizmus prospešnými vlastnosťami. Tieto látky, ktoré skutočne pomáhajú, sa nedajú patentovať z toho dôvodu, že sú to prírodné produkty, ale patentové právo sa už vzťahuje na ich deriváty, a preto rastlina po kampani a „lobingu“ u politikov zostáva posunutá na vedľajšiu koľaj. Démonizácia tejto rastliny však siaha do 30. rokov 20. storočia, kde jeden milionár/miliardár mal patent na spracovanie drevenej buničiny na papier, ibaže spracovanie konope bolo lacnejšie, a preto spustil kampaň na jeho zákaz. Táto kampaň bola pomerne úspešná, lebo federálne nariadenie, ktoré v jej dôsledku vzniklo efektívne zabilo konopárstvo v USA a jemu samému to cez patent prinieslo ďalšie milióny. A toto sú skutočné dôvody, prečo EU buzeruje pestovateľov konope tým, že každý rok vydáva nový zoznam povolených odrôd.

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorými začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Poznámka: Diskusia je nižšie a je otvorená.

7 thoughts on “Konope ako základ slovenského hospodárstva

 1. problém nie je konope vypestovať, ale zber a spracovanie vyžadujú značné investície… sícme máme tradíciu v pestovaní a spracovaní konope, ale to už bolo dávno…

  Páči sa mi

 2. Postupne zistime, ze co bolo dobre a fukncne. Stare odrody stromov, ktore netreba striekat a rodia v pohode. Montujem sa troska do toho ako amater, tak ma ludia uz pytaju ci nahodou nemam stare odrody. Najpepsie su vlastne semena. Aj vcelicky potrebuju iny pristup. A na to su tu tiez ne-ludia, co zakazuju vlastne osivo. Tak ako to bolo s Teslom a x dalsimi.
  Ale stale sme tu a budeme a su aj iny a dalsi. Napriklad Sepp Holzer, alebo knihy od Steinera, toho je, len treba chciet…………..

  Liked by 3 people

 3. ak sa da,prosim odpoved ,ci vsetky druhy obsahuju thc,alebo dla jdnotlivych druhov sa to meni,totiz aj mne sa uz samovolne vyseje v skleniku,davala so vnat sestre na nejake nasti.dakujem pekne,ak odpovies,dnes mi vnuk z brna cez team eiver robil pristup na tvoj web,lebo musim ,ako musim vodu

  Páči sa mi

 4. Spätné upozornenie: Čo by mala byť naša vízia | E2-Energia a Ekológia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s