Doba ľadová a regulácia riek

V priebehu 19. a začiatkom 20. storočia prebehla masívna regulácia riek s cieľom znižovať šancu záplav a vysušenie mokradí a močiarov na získanie nového územia pre poľnohospodárstvo. Lenže regulácia riek sa diala pomocou narovnania korýt, či zúženia riečnych nív, no vysušenie mokradí a močiarov na brehoch riek malo za následok nielen to, že sa narušil malý vodný cyklus, ale aj záplavy sa stali ničivejšími napriek tomu, že sa ich počet znížil.

Prichádzajúce globálne zmeny

Planéta Zem spolu so zbytkom tejto slnečnej sústavy prechádza rozsiahlymi zmenami aj kvôli tomu, že slnečná sústava začína pretínať galaktickú prúdovú plochu (obdoba tej našej slnečnej) t.j. do našej slnečnej sústavy prenikajú vysoko-energetické častice s tým, že Slnko utlmuje svoju činnosť práve počas slnečného maxima a to v praxi znamená, že do slnečnej sústavy prenikajú častice z vonkajšieho kozmu vo zvýšenej miere. Keď k tomu prirátame presúvanie magnetických pólov a zoslabenie magnetického poľa Zeme, tak máme čiastočné vysvetlenie prečo je zvýšená geologická aktivita, prečo sú a budú ďalšie výkyvy počasia a prečo sú živočíchy vrátane ľudí tak podráždený/aktívny (hmyz hynie vo veľkom počte, a preto vtáci menia svoje návyky). Ide totiž o to, že ten prúd ionizujúceho žiarenia a ionizovaných častíc zasahuje nielen vrchnú časť atmosféry, ale aj nižšie vrstvy Zeme vrátane zemského plášťa a jadra t.j. mení sa nielen atmosféra (ionizácia, tepelný gradient, retencia vody) a klimatické zóny, ale aj viskozita zemského plášťa a aktivita jadra. Netreba zabúdať ani na to, že dýzové prúdy reagujú na zmenu magnetosféry a plazmosféry t.j. v týchto podmienkach sa nielen menia dráhy dýzových prúdení, ale sa aj znižuje ich výška.

Ďalšia vec je, že podľa needitovaných záznamov amerických METAR kamier (wiki) v slnečnej sústave v blízkosti obežnej dráhy zeme sa nachádzajú nebeské objekty veľké ako planéty. Tieto objekty nielen spôsobujú zmeny na Zemi, ale aj môžu spôsobovať katastrofy napr. prudkú zmenu sklonu rotačnej osy (tsunami), aktiváciu aj vyhasnutých sopiek (nepríjemné prekvapenie pre miestnych obyvateľov) a zmenu obežnej dráhy.

Dodávam, že podľa dostupných údajov geomagnetické búrky hlavne v súčasnom období oslabeného magnetického poľa spôsobujú zrýchlenie rotácie Zeme o niekoľko sto milisekúnd, čo vo svetle hmotnosti Zeme je značná zmena hybnosti, a preto hrozí, že zemská kôra sa oproti plášťu posunie a to bude mať podobný efekt ako zmena sklonu rotačnej osy.

Prichádzajúce regionálne zmeny

Či sa zmení obežná dráha a sklon osi je zatiaľ nemožné predpovedať aj napriek tomu, že existujú indície na to, že sa to stane. Tiež sa nedá predpovedať s úplnou presnosťou, či blízky prelet neznámych nebeských objektov priamo zasiahne naše územie. Dá sa ale predpovedať na základe zmien dýzových prúdení a Beaufortovho kolobehu to, že zima 2021/22 bude tuhá a dlhá, ale aj to, že územie západnej a severnej Európy spolu so Severnou Amerikou v priebehu niekoľkých rokov zažije dobu ľadovú. Nástup tejto doby ľadovej bol signalizovaný vlnami horúčav v Európe (hlavne v našom regióne), záplavami a suchom v Číne a vlnami chladu v Severnej Amerike.

A doba ľadová znamená nielen tvorbu ľadovcov v horských masívoch Európy (primárne Alpy, Tatry a Karpaty), ale aj zúrodnenie severnej Afriky a zmenu prevládajúcich prúdení vzdušných prúdov. Toto vzhľadom na geografiu Českého krátera, Panónskej panvy a rotáciu Zeme znamená stret chladného polárneho vzduchu s rôznym obsahom vlhkosti a teplého vlhkého vzduchu nad územím Čiech, Moravy a krajín panónskej panvy, ktorý povedie k zvýšenej zrážkovej činnosti so silným sezónnym charakterom. Toto v praxi bude znamenať to, že:

  • v Českom kráteri zimy budú suché a chladné, vegetačné obdobie bude bohaté na zrážky, a preto riešenia zamerané na uchovanie tepla resp. na vytvorenie teplej mikroklímy by mali byť preferované;

  • klíma nad územím Panónskej panvy spolu s pohoriami Karpatského oblúku bude charakterizovaná chladnými na zrážky bohatými zimami, daždivou jarou a jeseňou a pomerne suchými letami bohatými na letné búrky;

  • územie Sliezska a Moravy bude hraničné územie, kde čím severnejšie bude lokalita tým viac bude pripomínať klímu Českého krátera.

Čo sa týka Slovenska, tak vo Vysokých a možno aj v Nízkych Tatrách sa spustí tvorba ľadovcov, tieto ľadovce spolu s topiacimi sa snežnými zrážkami a jarnými dažďami budú nielen bohatými zdrojmi pitnej vody, ale aj záplav na nižších úsekoch riek. To znamená, že na vyšších vodných tokoch budú zavedené nízko-technologické vysoko-inteligentné opatrenia na zadržanie vody v krajine, ktoré budú implementované použitím miestnych zdrojov s cieľom nielen zabrániť veľkým a ničivým záplavám, ale aj veľkým výkyvom vodnej hladiny veľkých riek v neskorších obdobiach. Dá sa predpokladať, že Slnečná aktivita sa skôr či neskôr (podľa indícií po 2030) znormalizuje resp. Slnko zas zmení svoju spektrálnu charakteristiku a tým pádom sa klíma ohreje a stabilizuje. Ide totiž o to, že naše slnko zmenilo farbu zo žltej na bielu t.j. prevaha UVB nad UVA a UVC (všetky 3 teraz zasahujú povrch zeme vo zvýšenej miere – to je dôvod prečo sa pochrómované kovové predmety tak rýchlo ohrievajú) a ďalšia zmena bude z bielej do modrej. Zvýšená hladina UV žiarenia má za následok nielen zvýšené vyparovanie vody, ale aj vytvorenie oblastí so zvýšeným obsahom vodných pár v atmosfére, doslova akési rieky v oblohe. Tieto rieky s najväčšou pravdepodobnosťou budú regulované dýzovými prúdeniami a určite budú predstavovať od roku 2022 nebezpečenstvo vo forme bleskových záplav, lebo nad daným územím padne v priebehu niekoľkých minút ekvivalent aspoň jednoročného súhrnu zrážok vo forme dažďa.

Čo sa týka nižších tokov riek, tam je situácia oveľa komplikovanejšia. Ide totiž o to, že mohutné záplavy z veľkej časti obnovia pôvodné nivy riek spolu mokraďami a močiarmi na ich brehoch. Rozsah takto obnovených území sa dá odhadnúť z hydrografickej mapy z obdobia pred začiatkom regulácií riek:

Hydrography_of_the_Pannonian_basin_before_the_river_and_lake_regulations_in_the_19th_century-HD

Vysvetlivka farieb (zdroj):

Svetlomodrá-územia, ktoré sú zaplavené počas záplav;

Modrá-územia, ktoré sú buď stále zaplavené alebo sú po väčšinu roka pod vodou;

Tmavomodrá-rieky a jazerá.

Logicky z rozsahu nového zavodnenia vyplýva, že doterajší spôsob poľnohospodárstva a života na týchto územiach sa nebude môcť udržať. Časť ľudí tieto územia opustí a časť ľudí sa zas prispôsobí napr. budú bývať na hausboatoch alebo na domoch na stlpoch či na malých ostrovoch s tým, že poľnohospodárstvo sa bude točiť okolo chovu rýb a pestovaní plodín na chinampas (je jedno či je to klasická alebo moderná verzia), na pltiach alebo na iných plávajúcich štruktúrach z rastlinného materiálu napr. trstina ak nie je po ruke vodná hyacinta (článok tu a tu), či sa budú rovno pestovať divoké a polo-divoké domáce alebo cudzorodé vodné rastliny (pražené lotosové semeno je v Ázií pochutina). Tak či onak poľnohospodárstvo Panónskej panvy bude musieť nasledovať všeobecnú štruktúru havajského Ahupua’a v oveľa väčšej mierke.

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorými začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Poznámka: Diskusia je nižšie a je otvorená.

7 thoughts on “Doba ľadová a regulácia riek

  1. Ako nic v zlom, ale bol by som opatrnejsi s takymi predpovedami … v tatrach nove ladovce, to chce poriadnu zimu, poriadnu zmenu. Pri pohlade do minulosti by som skor ocakaval poriadne oteplenie, kedze vsetky anticke stavby boli z kamena a mali vysoke stropy – poukazovali na velmi teplu klimu. Potom niekto nieco spravil, skor poukazujem na zmenu ludskou cinnostou, a odrazu prisla zima treskuca. Avsak tak to vyzera, ze pomaly sa priroda spametava z tej stredovekovej katastrofy, ktora zmietla nie len anticku civilizaciu ale aj prispela k ochladeniu klimy. A je teplejsie a teplejsie. Ved zimy z nasho mlaaaaadi kedy boli zaveje 2 metre uz ani nahodou nemame.

    Páči sa mi

  2. Spätné upozornenie: Prerobenie poľnohospodárstva | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s